Načela Pan-Evropske unije
Načelo supsidijarnosti:
Ono što se može riješiti na nižim nivoima, bliže čovjekovom svakodnevnom djelovanju u zajednici, ne treba rješavati na višim instancama. Naravno, uvijek ostaje niz nacionalnih, regionalnih i globalnih pitanja koja treba razmatrati na odgovarajućim nivoima kojima pripadaju.
Evropsko jedinstvo:
Narodi Evrope dijele zajedničku istoriju i nasljeđe pa stoga njihova vizija evropskog jedinstva nije samo apstrakcija zajedničke političke i ekonomske budućnosti, nego i povratak prirodnom i kulturološkom krugu kome istorijski pripadaju svi evropski narodi.
Grčka filozofija, rimsko pravo, evropski humanizam i kultura:
Narodi, zemlje i regije pripadaju kulturno-civilizacijskim krugovima kojima pripada bitan dio čovjekovog određenja. Tako se i evropski kulturni krug zasniva na zajedničkom nasljeđu, koje počiva na tri ugaona kamena:
Antička Grčka nam je otvorila saznajne filozofske horizonte, na klasičan način, i ostavila u nasljeđe vrijednosti demokratije.
Rim je utemeljio pravnu državu i ostavio nam u nasljeđe pojam, shvatanje i smisao prava. Evropski humanizam koji je bitno oblikovao modernu Evropu, njene civilizacijske vrijednosti i svjetonazore.
Preduslovi za očuvanje evropskog zajedničkog nasljeđa odnose se na očuvanje svih kulturnih posebnosti pojedinih naroda, zemalja i regija Evrope.
Što je prirodno za kontinent koji nije nastao naseljavanjem i miješanjem u kratkom vremenskom periodu, već dugom kristalizacijom kultura, kao posebnih činilaca zajedničke evropske civilizacije.