Četvrti tematski seminar u okviru projekta „Berlinski proces i alternativne regionalne incijative iz ugla ekonomske saradnje i trgovine: pozicija Crne Gore“ održan danas, bio je fokusiran na potencijale poljoprivredne proizvodnje i održivost ruralnih odnosno lokalnih zajednica u kontekstu regionalnih ekonomskih integracija, sa posebnim fokusom na inicijative dalje integracije i liberalizacije pod Berlinskim procesom.
Seminar je poslužio kao platforma za razmjenu znanja i iskustava o održivom razvoju poljoprivrede u kontekstu regionalne saradnje i integracija, doprinoseći razvoju efikasnih pristupa za podršku poljoprivrednicima i jačanje lokalnih zajednica.
Govornici su bili:
• Miroslav Cimbaljević, Generalni direktor Direktorata za poljoprivredu i šef Pregovaračke radne grupe za poglavlje 11 (uvodno obraćanje)
• Prof. dr Milan Marković (predstavljanje rezultata istraživanja)
• Đorđije Goranović, Mesna industrija Goranović, Nikšić (panelista)
• Mr Aleksandra Kapetanović, Expeditio, Kotor (panelista)
Fasilitator: Prof. dr Gordana Đurović
AKCENTI SA ČETVRTOG TEMATSKOG SEMINARA:
Miroslav Cimbaljević
,,Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede fokusira se na usvajanje propisa u skladu sa evropskim pravnim tekovinama, sprovođenje agrobudžeta, ali i postupke pregovora sa EU i ispunjenje završnih mjerila u oblasti poljoprivrede. Vlada Crne Gore daje punu podršku Berlinskom procesu i njegovim inicijativama. Veliki izazovi su vezani za strukturu crnogorske privrede i značajne infrastrukturne probleme. Na putu integracija, očekujemo značajnu podršku EU fondova i efikasno korišćenje istih.
Prof. dr Milan Marković
Evropska unija je jedini pravi izbor za Crnu Goru i postavlja jasna i stroga pravila za trošenje zajedničkog novca. Evropska unija ne nameće koncept i brzinu razvoja poljoprivrede.
Đorđije Goranović
,,Proizvodnji mesa i mesnoj industriji trebalo bi posvetiti posebnu strategiju, posebno proizvodnji svinjskog mesa, ali i junećeg i pilećeg. Rezultati njenog sprovođenja sa ciljanim mjerama, bili bi vidljivi već u srednjem roku. Razmisliti o osnivanju konsultativne agencije za farmere i mikro preduzeća, da im se pomogne u pripremi projekata. Bio bi mnogo veći broj aplikacija i ta bi pomoć države bila izuzetno važna za njih.“
Mr Aleksandra Kapetanović
„Lokalne zajednice nisu samo korisnici politika i resursa koji proizilaze iz evropskih i regionalnih integracija, već su i aktivni učesnici koji oblikuju i implementiraju te politike na terenu. Njihova uloga je ključna za uspjeh i održivost integracionih procesa. Potrebna kontinuirana podrška i ulaganja, kao i njihovo uključivanje na svim nivoima upravljanja. Uloga organizacija civilnog društva značajna u tom procesu, predstavljaju vezu između građana/ki, lokalnih zajednica i institucija. U procesu EU integracija regionalna saradnja, između institucija, ali i organizacija civilnog društva izuzetno značajna.“